Az alábbi nyílt levelet a Dunaág 7139 Egyesület küldte Fadd polgármestere részére a Dombori holtág strandjait érintő 2023. augusztus 11. napjától érvényes fürdési tilalom kapcsán.
Tisztelt Polgármester Úr, Tisztelt Képviselők!
(6) * A védőterületen előforduló szennyeződés vagy annak veszélye esetén az üzemeltető haladéktalanul bejelentést tesz a területileg illetékes vízvédelmi hatóságnál, amely erről haladéktalanul tájékoztatja a kormányhivatalt.
Ezeket a szennyező forrásokat részletesebben bemutatja a strandok tájékoztató füzete is:
A feltárt és ismert pontszerű és diffúz szennyező források az elmúlt években nem okoztak jelentős vízminőségi problémát – még jelentős csapadékhullás idején sem.
Ami az utóbbi időben inkább aggodalomra ad okot, az az áradó Dunából történő vízátemelés.
A fürdővíz profil szerint:
„Az 1989-ben (a profil más helyén ez 1998-ban készült el) elkészült üzemeltetési szabályzatban a tervező az akkori adatok alapján a következőket állapította meg:
„A Dombori szivornyánál szerzett eddigi üzemi tapasztalatok azt mutatták, hogy az árhullámok emelkedő ágán a nagy szennyező anyag terhelés miatt nem célszerű vízbetáplálást végezni. Ezért, ha a Duna vízállása a Paksi vízmércén (1531,3 fkm) a 400 cm-t meghaladja, a tápcsatornába történő esetleges vízbetáplálást fel kell függeszteni, és az újraindítás akkor lehetséges, ha az árhullám apadó ágán vett vízminták alapján a holtág szempontjából ez nem káros.”
A korábban szerzett üzemelési tapasztalatok azt mutatták, hogy az árhullámok emelkedő ágán a nagy szennyező anyagterhelés miatt nem célszerű vízbetáplálást végezni a Dombori szivornyánál. Azonban 2021. július 21-én a Faddi-holtág nagyon alacsony vízállása miatt kinyitották a szivornyát, hogy az áradó Dunából vízpótlást végezzenek, amire az 1990-as évek óta nem volt példa. A vízpótlás céljából 5 napon át emeltek át vizet a Dunából a holtágba, ami körülbelül 10 cm-rel emelte meg a vízszintet. Az elvégzett rendkívüli mintavétel valamint az azt követő tervezett mintavétel eredményei alapján a szivornyánál vett minta kifogásoltsága ellenére is, a strandokon vett minták már megfelelőek voltak mikrobiológiai szempontból.”
„A holtág jelenlegi vízszint szabályozási tartománya normál üzemben (nem belvizes időszakban) 100-130 cm. A vízszintszabályozásra – a külső vízpótlás létesítményein kívül – az 1895-ben épült Bartal-csatorna illetve Bartal zsilip használható. A zsilip nyitásával megfelelő vízállások esetén a víz gravitációsan átvezethető az Északi Tolnai-Holt-Dunába.”
A tájékoztató füzet szerint:
Az adott forrásból származó szennyezés időbeli lefutása:
- Árhullámok emelkedő ágán a nagy szennyező anyagterhelés miatt a betáplált Duna víz hosszú időre is akár fürdésre alkalmatlanná teheti a Fadd-Dombori holtág vizét.
Szennyezés esetén a kialakított intézkedési gyakorlat leírása:
- Áradó Dunából történő vízpótlást követően a tervezett mintavételeken felül rendkívüli mintavételek előírása, hogy folyamatosan nyomon követhető legyen a vízminőségének változása.
Szennyezés esetén a nyilvánosság tájékoztatására kialakított intézkedési gyakorlat leírása:
- Az üzemeltető a vízminőségi jelentéseket folyamatosan kiteszi a fürdőhely tájékoztató tábláira, valamint a honlapjára. Esetleges rendkívüli helyzetben azonnali tájékoztatás a hírközlő szerveken keresztül, továbbá a helyben szokásos módon, valamint a Kormányhivatal honlapján.
A fentiek alapján kérem szíves tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy
- 2022. augusztus 31-ét követően (a 2022. évi fürdési szezon után) mikor, mennyi ideig, kb. mennyi vizet emeltek át a Faddi-Holtágba az áradó Dunából?
- 2022. augusztus 31-ét követően (a 2022. évi fürdési szezon után) történt-e a holtágba más irányból vízpótlás? Ha igen, honnan, milyen időtartamban, és kb. mekkora mennyiség?
- Mi indokolja a Tolnai Holtág felöli vízpótlást? Sem az üzemeltetési szabályzatban, sem a fürdővíz profilban nem szerepel ez a lehetőség. A Tolnai Holtág felöli vízpótlást megelőzően, közben és utána történt-e vízminőség vizsgálat a Bartal csatornánál, és a Faddi-Holtágban?
- Az áradó Dunából történő átemelések során történt-e vízminőség vizsgálat az üzemeltetési szabályzat, és a fürdővíz profilban foglaltaknak megfelelően? Ezeknek mi lett az eredménye?
- Áradó Dunából történő átemelésről kapott-e értesítés az egészségügyi hatóság (Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály) és a vízügyi hatóság (Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Hatósági Főosztály)? Ha igen, akkor a hatóságok milyen intézkedéseket hoztak? Ha nem, akkor miért nem?
- A jelenlegi rendkívüli vízszennyezésről kapott-e értesítést az illetékes vízügyi hatóság?
- Milyen tervei vannak az önkormányzatnak a további szennyezések, rendkívüli helyzetek megelőzésére? Ezeket a terveket egyeztette-e az illetékes egészségügyi, környezetvédelmi és vízügyi hatóságokkal?
A további jó együttműködést is szem előtt tartva, továbbá a vonatkozó jogszabály szerinti nyilvánosság bevonásának érdekében kérem, a fentiek szerinti tájékoztatását Egyesületünk számára adja meg.
A 78/2008. (IV. 3.) Korm. rendelet szerint:
13. § * (1) A fürdővizek és fürdőhelyek minőségfelügyeleti feladatait a fővárosi és megyei kormányhivatal látja el.
(2) * Az (1) bekezdés szerinti feladat végrehajtását ad hoc regionális fürdővíz-minőségügyi bizottság (a továbbiakban: Bizottság) támogatja. A Bizottság tagjai a fővárosi és megyei kormányhivatal 1–1 népegészségügyi, környezetvédelmi feladatokat ellátó képviselője, a működési terület szerinti vízügyi igazgatóság igazgatója, a területileg illetékes vízvédelmi hatóság vezetője, valamint a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. képviselője, illetve az általuk kijelölt szakértő.(3) A Bizottság a tárgyalt ügyektől függően tanácskozási joggal a megyei önkormányzat, az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv és a Nemzetgazdasági Minisztérium által regisztrált turisztikai szervezet képviselőjét és további résztvevőket hívhat meg az ülésére.
Megítélésünk szerint – jelen helyzetben – az ad hoc regionális fürdővíz-minőségügyi bizottság összehívása időszerű. A Bizottság munkájában – reményeink szerint Fadd Nagyközség Önkormányzata is részt fog venni. Kérem támogatást abban, hogy a Bizottság ülésére Egyesületünk elnökét is meghívják.
A jövőben minden szennyezés elkerülésére: intézkedjenek, hogy az üdülőtulajdonosok (főleg vízpart menti) nyilatkozzanak: rendelkeznek-e hálózati szennyvíz csatlakozással – vagy saját szikkasztóban gyűjtik a szennyvizet.
A fentieken túl kérem mielőbbi válaszát az ügyben, hogy mikorra várható a 2 db kontroll vizsgálat eredménye. Kérem, hogy az eredményekről és értékeléséről Egyesületünket tájékoztatni szíveskedjen.
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm.
Fadd-Dombori, 2023. 08. 16.
Tisztelettel:
Takács Anikó
Dunaág 7139 Egyesület elnöke