Ugrás a fő tartalomra

Menekülnek a madarak, újabb fákat vágtak ki Domboriban

"Elkezdték, menekülnek a madarak, nekem is menekülnöm kellett, mert egyedül voltam és ketten is agresszíven rámrontottak, mikor meglátták, hogy fényképezek, a területet nem zárták le." - osztotta meg üzenetét Vékony Viktor üdülőtulajdonos a Facebookon.


Fadd-Domboriban 2018. május 10-én délelőtt újabb favágással kezdtek neki a kettes számú strandra tervezett strandröplabda pálya építésének. A kijelölt terület a büfésor mögötti fás, ligetes zöldterület. Az ezzel kapcsolatos a tervek másolata itt érhető el, a pályázati kiírás másolata itt érhető el.

A most kivágásra kerülő fák olyan időszakban kerültek kivágásra, mely veszélyezteti a fák és az élővilág nyugalmát. Köztudott, hogy vegetációs, fészkelési időszakban a favágás csak nagyon indokolt esetben engedélyezhető. Az itt lévő fákon gazdag az élővilág, többek között madarak fészkelnek, még baglyok és mókusok is lakják. Mivel a kivitelezési munkák nem kezdődtek meg a tél végi, kora tavaszi időszakban, ezért nagy késésben vannak, és ha nem lesz kész határidőre, akkor visszahívásra kerül az uniós pénz. Így a gazdasági érdekek felülírták a természetes élővilág nyugalmát, érintik az ott élők (emberek, állatok, növények) életét és életminőségét is.

A favágást végző emberek támadóan, agresszívan viselkedtek a favágásról fotókat készítő társunkkal szemben, aki, mivel egyedül volt, nem is tudta érdemben dokumentálni a pusztítást, csak néhány fotót sikerült csinálnia. Talán az sem véletlen, hogy a favágást éppen arra a napra időzítették, amikor társunknak, aki az üdülőtelep állandó lakója és a favágások elleni harc legaktívabb tagja, éppen az adóhatósági ellenőrzéshez kell asszisztálnia az otthonául szolgáló üdülőben...

A strandröplabda pálya olyan helyre kerül, ahol magas, lombhullató fák veszik majd azt körbe. Nem teljesen világos, miért ide, erre az árnyékos részre kerül telepítésre az amúgy strandok környékén mindig homokos, napos részre telepített sportlétesítmény. Mivel az Önkormányzat nem biztosít fórumot az ezzel kapcsolatos kérdések feltételére, a megkeresésekre nem reagál, ezért csak találgathatunk.

Előre borítékolható, hogy nem lesz kapacitás napi szinten átszitálni a homokot a belehulló ágtörmeléktől és levelektől, elzavarni a homok közeléből a pisilni-kakilni készülő kutyákat. Vajon kinek lesz kedve a koszos, nedves homokban játszani? A megoldás egyik módja lehet, ha további fákat irtanak majd ki a jövőben arra hivatkozva, hogy azok lerontják a strandröplabda pálya használati értékét. A fákon élő madarak és mókusok a párzási időszakukban vannak, a már kikelt fiókák menekülni sem tudnak.

Akik jártak már a Balaton menti strandokon, több helyen láthattak hasonló felépítésű partszakaszt. A fák ott vagy kiirtásra kerültek, vagy parkosították a strand közeli részeket, meghagyva a fás ligetet, és akár a környezetbe illeszkedő szoborparkot telepítettek be, vagy néhol kalandparkkal színesítették és több éve békében üzemeltetik a fákkal együtt a sportlétesítményt. Domboriban jelenleg a fák kivágása zajlik, olyan sportlétesítmény épül, mely a hivatalos részről megválaszolatlan kérdéseket vet fel, és csak találgatni lehet azzal kapcsolatban.

Amennyiben a fenti történések természetkárosító hatásait valaki megkérdőjelezné, az alábbi egy napja jegyzett felhívást idéznénk a MME weboldaláról:

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a május 10-ei Madarak és Fák Napja alkalmából is felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek!

Forrás


Kapcsolódó írások

Napi horgászjegy árusítás

Emlékeztetőként, az alábbi helyszíneken van lehetőség a 2020 évi szezonban horgászjegyet vásárolni a Fadd-Dombori holtághoz. Annyi kiegészítést érdemes megtenni, hogy a hivatalos közleményből kimaradt, miszerint a Faddi Horgászbolt hétköznap délután 13-tól 17-ig is nyitva van, szombaton pedig 12-ig.

Régi fotók: a TÁÉV Üdülő belső udvara csodás korabeli képeken

A Facebookon osztotta meg egy olvasó az alábbi régi fotókat, melyek Domboriban készültek még 1984-ben. Az első képen felismerhető a volt TÁÉV Üdülő belső udvara, és egy közeli nagy stég. Az épületet Jankovics Tibor tervezte, a belsőépítész D. Blazsek Gyöngyvér volt még 1974-ben. Az épület sajnos jelenleg erősen elhanyagolt állapotban van, így nézett ki 2020. nyarán. A bejáratát önkéntesek tisztították ki. Forrás: 1 , 2 Kapcsolódó Egy két évvel korábbi sajtófotó az épületről Önkéntesek tisztítják az épület előtti területet A tervező további alkotásai További fotók az alkotásról További fotók Domboriról

Régi fotók: azok a '60-as évek Domboriban

 A Wosinsky Mór Múzeumban található meg az a 2013-as kiadvány, mely Szekszárd és környékének 1960-as és 70-es éveit mutatja be. Az interneten is elérhető régi 44 oldalas színes magazin 4 egész oldalt szentelt Fadd-Dombori üdülőtelep bemutatására is. "A  (szekr: Szekszárd)  városon belül kínálkozó lehetőségek mellett az 1960-as évek végétől egyre népszerűbbé vált a megyeszékhelytől 20 kilométerre található, a Holt-Duna ág mellett kiépülő Fadd-Dombori üdülőtelep. A szekszárdiak közül is sokan vásároltak itt telket, és építettek rá kis hétvégi házat, ide menekülve nyaranta a panelek forróságából. A dombori nyaraló azonban többet jelentett egyszerű kikapcsolódási lehetőségnél: a kádári kisember számára is elérhető cél, egyben státuszszimbólum is volt. A magánszemélyeken kívül vállalatok, intézmények is tartottak fenn üdülőket, és korán felfedezte a dombori táboroztatás lehetőségét az ifjúsági mozgalom is." - idézet a kiadványból. ...és akkor jöjjön a Domborira vonatkozó rész: Ki